ehia
23 اسفند 1401 - 15:40

رشد ۵۰ درصدی مصدومین حوادث چهارشنبه سوری امسال در استان مرکزی

اراک -رئیس اورژانس پیش بیمارستانی استان مرکزی گفت: در اسفندماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تعداد مصدومین حوادث ناشی از انفجار مواد محترقه ۵۰ درصد بیشتر شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، بهروز ایران‌نژاد صبح سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در استان مرکزی با توجه به اینکه شدت خسارات در چهارشنبه‌سوری زیاد شده، ولی خوشبختانه تعداد مصدومین در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ کاهشی بوده است.

ایران‌نژاد با اشاره به مناطق پرخطر در چهارشنبه‌سوری گفت: از نیروی انتظامی تقاضا داریم که با هوشیاری و اقدامات اطلاعاتی پیش از برپایی آتش جلوی افراد را بگیرند.

وی گفت: والدین باید در خصوص آتش‌بازی بی‌خطر با فرزندان خود همراهی کنند و از اتفاقات ناخوشایند در چهارشنبه‌سوری‌های پرخطر جلوگیری کنند.

رئیس اورژانس و مرکز فوریت‌های پزشکی استان مرکزی گفت: آموزش و آگاهی سازی دانش آموزان در مدارس در حال انجام است و از خانواده‌ها به دلیل تأثیرگذاری بیشتر روی فرزندان خود تقاضا داریم که آموزش‌های لازم در خصوص آتش‌بازی را به فرزندان و جوانان خود بدهند.

ایران نژاد بابیان اینکه چهار مورد فوت براثر مونوکسید کربن در سه روز اخیر رخ‌داده است، گفت: در روزهای آینده احتمال برودت هوا وجود دارد و با توجه به اینکه آمار فوتی‌ها پیش از رسیدن همکاران ما افزایش‌یافته بنابراین خانواده‌ها باید دقت کنند که از وسایل گازسوز استاندارد استفاده کنند و از وسایل خوراک‌پزی برای گرمایش خانه استفاده نکنند.

وی با اشاره به افزایش آمار حوادث ترافیکی گفت: آمار فوتی‌های سر صحنه در تصادفات شهری افزایش زیادی داشته و سرعت خودروها باید از راه‌های مختلفی کنترل شود.

ایران نژاد عنوان کرد: مدت‌زمان رسیدن نیروهای امدادی درصحنه‌های تصادف را با افتتاح پایگاه‌های جدید و استفاده از اورژانس هوایی از ۱۲ دقیقه به ۱۱ دقیقه کاهش دادیم، ولی بازهم آمار فوتی‌ها افزایش داشته، زیرا سرعت خودروها در جاده‌ها بسیار زیاد است که باید از روش‌های مختلف کنترل سرعت خودروها انجام شود.

وی ادامه داد: در استان مرکزی ۷۷ پایگاه داریم که از ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین در حالت آماده‌باش هستند و همه مرخصی‌ها لغو شده است تا در ایام پایان سال و عید نوروز به هم‌وطنان خدمت‌رسانی کنیم و همچنین ۲ دستگاه اتوبوس آمبولانس و یک بالگرد از طلوع آفتاب تا غروب آفتاب برای خدمت‌رسانی به مردم آماده است.

وی با اشاره به تعداد مصدومین در حوادث رانندگی گفت: تعداد مصدومین در حوادث شهری نسبت به سال گذشته ۲۱ درصد افزایش داشته و همچنین مصدومین در حوادث جاده‌ای نیز نسبت به سال گذشته ۱۷ درصد افزایش داشته است.

رئیس اورژانس و مرکز فوریت‌های پزشکی استان مرکزی تصریح کرد: آمار فوتی‌های سر صحنه تصادف نسبت به سال گذشته در حوادث شهری ۴۱ درصد افزایش و در حوادث جاده‌ای ۱۹ درصد افزایش داشته است.

ایران‌نژاد در پایان از شهروندان خواست تا در صورت بروز حادثه در چهارشنبه آخر سال ابتدا حریق را خاموش کنند و با شماره ۱۲۵ و ۱۱۵ تماس بگیرند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1092698